در باره

نقطه تبادله انترنت افغانستان(NIXA)

معرفی

با رشد سریع اینترنت، تعداد کاربران، میزان استفاده ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) همچنان به تبادل مقدار افزایش از ترافیک دیتا ادامه می دهند. زیربنای اصلی اینترنت نقاطی است که می توان ترافیک بین ISP را مبادله کرد. به این نقاط اتصال نقاط دسترسی شبکه (NAP) یا Exchange Points (EP) گفته می شود. برای کمک به کنار آمدن با میزان روزافزون افزایش ترافیک اینترنت بسیاری ازEP  جدید به کار گرفته شده و رشد استفاده از EP های موجود افزایش یافته است. انتظار می رود این روند ادامه یابد زیرا به نظر می رسد مستقیماً از رشد صنعت ISP محلی و منطقه ای پشتیبانی می کند امکان تبادل ترافیک محلی و کاهش وابستگی به ISP های بزرگ و مستقر را فراهم می کند.

ISP های بزرگ برای پشتیبانی از همسان سازی و تبادل ترافیک در مکان های مهم به اتصال خصوصی یا مستقیم متناوب متکی هستند. سیاست های ارتباط متقابل به توافقات تجاری، توافق نامه های سطح خدمات، صرفه جویی در مقیاس، اندازه و ارزش ارائه دهنده و هزینه های مدار ارتباط از راه دور منطقه ای و جهانی بستگی دارد. علاوه بر این در حالی که مشتریان تجاری برنامه های مهم خود را در اینترنت قرار می دهند برخی صنایع خواستار هستند و مایل به پرداخت کیفیت خدمات (QoS) هستند. خدمات مبتنی بر (EP)  مانند جابجایی روتر و سرور، دسترسی شرکت های مخابراتی، مدیریت از راه دور و اتصال لایه فیزیکی ثابت شده اند که عملکردهای مهمی برای ارائه دهندگان اینترنت هستند.

 

ویژگی های NAP و EP


نقاط مبادله به صورت شبکه های دسترسی چندگانه یا (Multiple-access ) شناخته می شوند که به ISP ها امکان تبادل اطلاعات و مسیریابی اطلاعات با ISP های دیگر را می دهند. شبکه های MA از امکان هرگونه ارتباط پشتیبانی می کنند و معمولاً از تکنالوژی های تغییر یافته مانند ایترنت ، FDDI  و ATM ساخته می شوند. پیش فرض اساسی Exchange Point این است که طرفین می توانند اتصال به این مکان را خریداری کرده و توانایی تبادل ترافیک با دیگران را در محل مبادله کسب کنند. تقلید از این مدل می تواند یک فرودگاه اصلی باشد که در آن چندین خط هوایی مختلف ارائه می شود در آن فرودگاه شرکت های هواپیمایی می توانند مسافران را بین پروازهای خود به همان روشی که ISP می توانند بسته های IP را در سراسر EP مبادله کنند رد و بدل کنند.

ارائه دهندگان خدمات اینترنت (ISP) و سایر سازمان هایی که شبکه های خود را در یک نقطه تبادل اینترنت (IXP) متصل می کنند از پهنای باند محلی ارزان تر ، دسترسی محلی سریعتر ، بهبود انعطاف پذیری ، هماهنگی دقیق و کاهش هزینه های حمل و نقل و زیرساخت بهره مند می شوند.

IXP ها به ISP ها اجازه می دهند ترافیک خود را رد و بدل کنند بنابراین یک ایمیل از مشتری (A ) ISP می تواند از طریق IXP که A و B شبکه های آنها را به یکدیگر متصل می کند به مشتری (B ) ISP برسد به همین ترتیب مشتری (B ) ISPمی تواند به وب سایتی که توسط مشتری (A ) ISP میزبانی شده دسترسی پیدا کند زیرا دیتا ها می توانند از طریق اتصالات برقرار شده در IXP به سرعت و با صرفه اقتصادی بین شبکه های دو ISP جریان داشته باشند.
مدل متبادله کاملاً زیر سلسله مراتبی ساختار اینترنت مدلی است که در آن تعداد کمی از اپراتورهای حمل و نقل جهانی ISP  در بالاترین قرار دارند. ردیف دوم مربوط به اپراتورهای ISP ملی است. و ردیف سوم شامل ISP های محلی است در هر ردیف ISP مشتری های ردیف بالا هستند . اگر این مدل سلسله مراتبی کاملاً رعایت شود ترافیک بین دو ISP محلی مجبور به انتقال یک ISP ملی می شود و ترافیک بین دو ISP ملی ISP جهانی حتی اگر هر دو ISP ملی در یک کشور کار کنند در بدترین حالت ترافیک بین دو ISP محلی برای انتقال ISP ملی و سپس ISP جهانی از یک سلسله مراتب سپس ISP جهانی دوم و ISP ملی دوم از سلسله مراتب مجاور برای رسیدن به ISP محلی دیگر نیاز دارد اگر دو ارائه دهنده جهانی در مکانی از راه دور به هم متصل شوند مسیر عبور و مرور بین این دو ISP محلی واقعاً طولانی است همانطور که در بالا اشاره شد چنین مسیرهای گسترده ای ناکارآمد و پرهزینه هستند و در نهایت چنین هزینه هایی بخشی از  component دسترسی به اینترنت است. در یک بازار رقابتی آزاد همیشه فشار زیادی برای کاهش هزینه ها اعمال می شود در یک محیط ISP سلسله مراتبی فشار شدیدی برای دو ارائه دهنده ملی که در یک بازار کار می کنند اعمال می شود تا این سلسله مراتب سختگیرانه را اصلاح کرده و شبکه های آنها را مستقیماً بهم متصل کند چنین اتصال محلی به دو شبکه این امکان را می دهد تا نیازهای اتصال متقابل خود را بدون پرداخت هزینه حمل و نقل به ارائه دهندگان ISP جهانی مربوطه ارائه دهند در سطح محلی نیز انگیزه مشابه  ISP محلی برای کاهش پایه هزینه خود است و اتصال محلی با سایر ISP محلی امکان جابجایی ترافیک محلی را بدون پرداخت هزینه حمل و نقل به ارائه دهندگان حمل و نقل مربوطه فراهم می کند.

 

چرا IXP مهم است؟

IXP از مهمترین عناصر در زیرساخت های اینترنت است و اینترنت شبکه ای از شبکه های بهم پیوسته است. IXP ها نقاطی هستند که شبکه های متعددی در آن به هم متصل می شوند بدون IXP هیچ اینترنت وجود نخواهد داشت. به بیان دقیق تر IXP ها دو مزیت اصلی برای ISP های عضو و مشتریان شان ایجاد می کنند هزینه های پایین تر و کیفیت بهتر خدمات.

درحال حاضر  تقریباً همه کشورهای در حال توسعه فاقد IXP هستند به این معنی که کلیه ترافیک بین ISP (اعم از داخلی و خارجی) باید از طریق مبادلات خارج از کشور مبادله شوند بنابراین یک ISP فاقد IXP داخلی است باید تمام ترافیک خروجی را از طریق لینک های بین المللی خود ارسال کند معمولاً ماهواره و گاهی اوقات فیبر زیردریایی پیوندهای بین المللی مستلزم مراجعه به بسته های بالادست و پایین دست است که هزینه های آن را باید ISP ارسال کننده یا ISP دریافت کننده بر عهده بگیرد در اینجا ما یک عدم تعادل نگران کننده را مشاهده می کنیم بر خلاف دنیای تلفن که قوانین تحت دستور ITU ایجاب می کند هزینه های مکالمات بین المللی 50/50 بین اپراتورهای مخابراتی تقسیم شود اتصال بین المللی اینترنت مطابق دوگانگی همتا / ترانزیت عمل می کند. ISP شامل قوانین تقسیم هزینه ITU نیست بلکه هزینه های اتصال طبق قراردادهای دو جانبه تخصیص داده می شود که به طور کلی می توان آنها را به عنوان توافق نامه های همسان یا توافق نامه های حمل و نقل طبقه بندی کرد.

 

تمایز قابل توجه:

۱-همتایی

توافق نامه همتا یک توافق تجاری و فنی دو جانبه است که در آن دو ارائه دهنده اتصال موافقت می کنند که ترافیک را از یکدیگر (و از مشتریان یکدیگر و مشتریان خود) بپذیرند. در یک قرارداد همتا هیچ تعهدی برای همتا برای حمل و نقل به اشخاص ثالث وجود ندارد هیچ پرداخت نقدی در کار نیست بلکه بیشتر شبیه به مبادله است و هر ISP در ازای اتصال به مشتری ISP با مشتریان خود ارتباط مستقیم برقرار می کند.
 

۲-حمل و نقل

توافق نامه حمل و نقل نیز یک توافق تجاری و فنی دو جانبه است اما توافق نامه ارائه دهنده حمل و نقل موافقت می کند که از مشتری به اشخاص ثالث و از اشخاص ثالث به مشتری مراجعه کند بنابراین ISP مشتری به عنوان نقطه پایانی برای ترافیک در نظر گرفته می شود. ارائه دهنده حمل و نقل به عنوان مجرای اینترنت جهانی عمل می کند به طور کلی  ارائه دهنده حمل و نقل متعهد می شود که نه تنها از سایر مشتریان خود بلکه از هر مقصد در اینترنت ترافیک حمل کند. توافق نامه های حمل و نقل معمولاً شامل قیمت مشخص شده برای دسترسی به کل اینترنت است تقریباً برای همه ISP های کشورهای در حال توسعه تنها گزینه اتصال به اینترنت جهانی توافق نامه حمل و نقل است به این معنا که ISP کشور در حال توسعه از چنان مشتری کمی برخوردار است که ارائه دهندگان بین المللی Tier-1 و Tier-2 هیچ انگیزه ای برای انجام قرارداد توافق نامه مشترک با آن ندارند در عوض ISP کشور در حال توسعه باید توافق نامه حمل و نقل را با ارائه دهنده بالادستی خود امضا کند نتیجه (برای ساده سازی بیش از حد کمی) این است که ISP های کشور در حال توسعه باید 100٪ از ترافیک ورودی را پرداخت کنند. تحت شرایط توافق نامه حمل و نقل  ISP در انتهای دیگر پیوند بین المللی هزینه ترافیک مبادله شده را تقسیم نمی کند این بدان معناست که ISP کشور در حال توسعه باید 100٪ هزینه حمل و نقل بین المللی را برای کل ترافیک بسته ها (ایمیل، صفحات وب، انتقال پرونده و غیره) که از مشتریان ایجاد می شود و به مشتریان خود خاتمه می دهد پرداخت کند. به عبارت دیگر اگر مشتری ISP افغان برای دوست خود در ایالات متحده ایمیل بفرستد ISP افغان تمام هزینه انتقال خروجی بسته ها را از طریق پیوند بین المللی خود متقبل می شود نه ISP گیرنده و نه حامل های متوسط ​​بالادستی هیچ یک هزینه های حمل و نقل را تحمل نمی کنند. اگر دوست در ایالات متحده پاسخ ایمیلی را به افغانستان ارسال کند ISP افغان مجدداً باید هزینه کامل انتقال ورودی از طریق لینک بین المللی خود را بپردازد.

 

مزایای کیفیت خدمات

به دلیل عدم وجود اتصالات فیبر نوری بیشتر ISP های کشورهای در حال توسعه از اتصال های ماهواره ای VSAT برای اتصال بین المللی به ISP های بالادستی استفاده می کنند. اتصالات ماهواره تأخیر قابل توجهی در شبکه ایجاد می کند واقعیت مسئله این است که بدون IXP حتی ترافیک داخلی نیز باید در سطح بین المللی مبادله شود که حداقل شامل دو Hub ماهواره است در واقع حتی اگر اتصالات فایبر سخت باشد کیبل های مورد استفاده در ( هر چند بسیار کوچک هستند ) تاخیر بی مورد را در اتصال ایجاد می کند. تأخیر قابل توجه شبکه به اتصالات بسیار کند برای کاربران تبدیل می شود و طیف عظیمی از خدمات اینترنت را از دسترس عملی خارج می کند  شرکت های محلی اینترنتی اگر بخواهند به مشتریان بین المللی خدمات ارائه دهند خود را در یک ضرر ذاتی قرار می دهند از قضا آنها در سرویس دهی به مشتریان داخلی که درخواست های آنها باید حداقل دو Hub ماهواره ای را برای رسیدن به آنها طی کند و دو Hub ماهواره ای دیگر را برای دریافت پاسخ در معرض ضرر قرار دهند مجبور کردن ISP های محلی برای اتصال به کشور دیگر بنابراین مانع بزرگی برای توسعه تجارت داخلی مبتنی بر اینترنت است. در واقع بسیاری از خدمات و شاید در حال توسعه ترین سرویس های اینترنتی کشورها در سرورهای ایالات متحده یا اروپا میزبانی می شوند تا حداقل یک Hub ماهواره از هر معامله (از جمله داخلی) حذف شود.

برای بدتر کردن این مشکل تقریباً هر کشور در حال توسعه با سرعت بیشتری در حال افزایش تقاضا برای اتصال به اینترنت است ISP ارائه دهنده ارتباطات محلی سریعتر و کاربران نیاز به حجم بیشتر و انواع پهنای باند بیشتر از خدمات اینترنت دارند. رشد تقاضا بارهای زیادی را بر روی توانایی انتقال ISP ها ایجاد می کند که تأمین پهنای باند آنها باید همگام باشد در بسیاری از موارد ISP از خطوط انتقال خود با 100٪ ظرفیت استفاده می کند در نتیجه انتقال بسته داده ها کاهش می یابد انتقال مجدد بسته های افتاده و تأخیر پیچیده در نتیجه برای انجام معاملات اینترنتی انجام می شود.

IXP با حذف نیاز به هرگونه هاپ ماهواره در مسیریابی ترافیک داخلی تأخیر شبکه را کاهش می دهد نتیجه این است که مشتریان بیشتری از خدمات اینترنتی داخلی استفاده می کنند تقاضای محلی برای پهنای باند را افزایش می دهند و هر کدام از پهنای باند بیشتر را به اتصال محلی اختصاص می دهند یک چرخه ایجاد می شود از آنجا که پهنای باند داخلی همیشه ارزان تر از پهنای باند بین المللی است پرونده های تجاری برای شرکت های اینترنتی داخلی به طرز چشمگیری بهبود می یابد.

نه فقط برای ISP ها بلکه برای بانکداری آنلاین، سایت های تجارت الکترونیکی، دولت آنلاین ، VPN های سازمانی، میزبانی محتوا، خدمات وب و غیره به زبان دیگر محلی سازی ترافیک بسته ها.

مسیری که توسط بسته ها پیموده می شود را تا حد ممکن کوتاه نگه دارید.

بهبود قابل اندازه گیری در هزینه خدمات، عملکرد و کارایی ایجاد می کند.

 


انواع  EP (Exchange Points )

نقاط تبادل معمولاً شامل یک سرویس اتصال پیوند داده (لایه 2) مانند نوعی سوئیچ یا هاب است همچنین ممکن است برای EP شامل یک روتر باشد که مسیرها را از ISP وارد کرده و آنها را به شرکت کنندگان اعلام می کند در این حالت اپراتور EP یک ISP ترکیبی است انواع EP مشخص شده در جداول عبارتند از:

Ethernet : روترهای ISP با استفاده از یک توپی اترنت سوئیچ یا پارچه ای سوئیچ که از کادربندی اترنت پشتیبانی می کند در یک مکان جغرافیایی متصل می شوند.

FDDI : روترهای ISP با استفاده از یک متمرکز کننده یا سوئیچ FDDI در یک مکان واحد متصل می شوند توجه داشته باشید که شبکه های Ethernet و FDDI درون EP به طور معمول پل داده می شوند تا بین هر دو ISP بدون در نظر گرفتن نوع پیوست امکان همسان سازی وجود داشته باشد.

• اترنت گسترده یا FDDI: ISP ها برای رسیدن به EP از پل LAN گسترده استفاده می کنند.

ATM: روترهای ISP از طریق PVCs های خودپرداز از طریق سوئیچ یا ستون فقرات خودپرداز کلان شهر یا کشور متصل می شوند. توجه داشته باشید که شبکه های ATM ، FR و SMDS نمی توانند از طریق پل ارتباطی شفاف با اترنت یا FDDI برقرار شوند به عنوان مثال حلقه FDDI و سوئیچ خودپرداز در Spacific Bell NAP اساساً دو زیرساخت جداگانه و غیر متصل هستند.

FR : روترهای ISP از طریق Frame Relay PVCs از طریق خدمات FR شهری یا ملی متصل می شوند.

SMDS : روترهای ISP از طریق Switched Multimegabit Data Services از طریق یک سرویس SMDS شهری یا ملی متصل می شوند.

Router : یک روتر ممکن است توسط مدیر EP کار کند این روتر ممکن است به عنوان یک سرور مسیر عمل کند اطلاعات مسیریابی را از همتایان خود جمع آوری کرده و مجدداً این مسیرها را به هر کاربر دیگر اعلام کند توافق نامه چند جانبه همسان سازی با مشارکت کامل از این طریق قابل اجرا است.

• اتصال فیزیکی : سرورها و روترهای ISP ممکن است به یکدیگر و به تجهیزات متعلق به سایر ISP های هم جفت شده و به مجموعه ای از حامل های محلی و راه دور متصل شده باشند سرویس های DS3 و SONET با استفاده از این نوع مبادله روش اتصال متقابل را برای ISP ارائه می دهند.

 

NIXA

پالیسی ارتباط

قوانین و پالیسی اتصال به EP و سایر قوانین قابل اجرا برای مسیریابی یا ارتباط با سایر شرکت کنندگان در EP همچنین اینکه آیا حمل و نقل در این EP موجود است یا خیر.

هدف از تبادل اینترنت ملی افغانستان (NIXA) تشویق به تبادل ترافیک اینترنت در یک فضای بازار آزاد بین همه طرف های ذینفع است. با استقرار یک تبادل اینترنتی در کابل در بین اکثر ارائه دهندگان خدمات اینترنت افغانستان و کاربران بزرگ اینترنت رقابت دامن زده می شود قیمت های مصرف کننده کاهش می یابد، هزینه های عملیاتی کاهش می یابد، قابلیت اطمینان بهبود می یابد، و تعداد زیادی پهنای باند جدید اینترنت محلی برای فروش به مصرف کنندگان ایجاد می شود.

تبادل اینترنت ملی افغانستان (NIXA) به نفع همه شناخته شده است.

سیاست های فنی، تجاری و عملیاتی عمومی تبادل اینترنت ملی افغانستان (NIXA) باید در وب سایت NIXA در دسترس عموم قرار گیرد.

NIXA هرگز هزینه اجباری را به هیچ عضو تحمیل نمی کند و همچنین چنین هزینه ای را از طرف شخص دیگری در نظر نمی گیرد علاوه بر این هیچ وجهی از طریق شرکت NIXA هیچ وقت بین اعضا جریان نخواهد داشت. هر گونه هزینه (در حال حاضر فقط شامل بیمه اموال و برق پیش بینی شده است) از طریق کمک های داوطلبانه هر یک از طرفین اعم از عضو یا غیر عضو تأمین می شود و احزاب اهدا کننده باید بر اساس توانایی خود اهدا کنند اما نه بیشتر از نیاز فعلی NIXA . هیئت مدیریت NIXA تلاش خواهد کرد مبادله را به روشی انجام دهد که انصاف ارزش هر یک از اعضا را تضمین کند.

NIXA تلاش نخواهد کرد تا به عنوان حد فاصل، محل تجمع یا توزیع کننده بار نظارتی یا صدور مجوز در بین اعضای خود عمل کند.

NIXA سعی می کند منابع را متناسب با نیاز در دسترس اعضا قرار دهد. به طور خاص NIXA باید پورت های سوئیچ را به اعضای تخمین زده یا بر اساس برآورد یا شواهدی از توانایی نسبی هر یک از اعضا برای پر کردن پورت با ترافیک مفید اختصاص دهد. در اولویت پورت ها باید قبل از اختصاص پورت های دوم یا اضافی به اعضای موجود به اعضای جدید اختصاص یابد. فضای جابجایی برای روترهای اعضا در رک های نگهداری شده توسط NIXA باید به هر عضو محدود شود و به طور ضروری بر اساس نیاز اختصاص می یابد.

NIXA هیچگونه محدودیتی در مورد انواع سازمانها یا اشخاصی كه ممكن است عضو شوند و به این نقطه وصل می شوند اعمال نمی كند.

NIXA هیچ محدودیتی در سیاست های فنی داخلی، تجاری یا عملیاتی اعضای خود اعمال نمی کند.

NIXA هیچ مشکلی ایجاد نمی کند و هیچ محدودیتی در روابط یا معاملات دوجانبه یا چند جانبه که اعضا ممکن است بین یکدیگر ایجاد کنند اعمال نمی کند تا زمانی که شرکت NIXA درگیر نباشد.

NIXA باید آمار ترافیک کل را در وب سایت NIXA جمع آوری و منتشر کند.

NIXA باید امنیت منطقی، چه فیزیکی و چه شبکه ای را در رابطه با سوئیچ، بازتابنده های مسیر و ارتباط اعضا حفظ کند.

اعضا تشویق می شوند اما لازم نیست جلسات همسان سازی BGP را با یک بازتابنده مسیر ایجاد کنند که باید به عنوان "شیشه ای" که در معرض دید عموم است کار کند. اعضا ملزم به ایجاد جلسه همگانی BGP و تبلیغ کلیه مسیرهای مشتری به بازتابنده مسیر دیگر هستند که باید با رعایت حریم خصوصی اطلاعات مسیریابی اعضا انجام شود اما برای عملکرد ایمن و مطمئن ضروری است و تشخیص و اصلاح مشکلات عملیاتی تبادل.

قبل از تخصیص منابع به اعضا باید ملزم به کاپی کردن سند سیاست های NIXA باشند این نشان می دهد که آنها سیاست های آن را درک می کنند و می پذیرند.

اعضا ملزم به ارائه و نگهداری اطلاعات تماس فنی فعلی هستند که باید به طور عمومی در وب سایت NIXA ارسال شود. این اطلاعات باید حداقل شامل یک شماره تلفن صوتی قابل واگذاری بین المللی، یک حساب کاربری ایمیل NOC ، آدرس IP اختصاص داده شده به عضو در صرافی و شماره سیستم خودمختار عضو در صورت داشتن شماره باشد.

اعضا باید در یک لیست ایمیل اعلامیه NIXA مشترک شوند که توسط هیئت مدیره NIXA اداره می شود.

اعضا وظیفه دارند در مورد امور NIXA یا اطلاعاتی که در جریان عملیات NIXA آموخته اند نسبت به یکدیگر محرمانه باشند. این امر به ویژه برای صفحه NIXA اعمال می شود.

اعضا تحت هیچ شرایطی برای حل مشکلات فنی افراد غیر عضو را به هیئت مدیریت NIXA ارجاع نمی دهند.

درصورت پیش بینی اختلال در سرویس یا قطع ارتباط سرویس BGP اعضا باید سعی کنند قبل از هرگونه اطلاع قبلی از طریق ایمیل به هریک از همتایان BGP خود اطلاع دهند.

اعضا فقط ممکن است وسایلی را که در اختیار دارند متصل کنند و خودشان به NIXA کار کنند. آنها ممکن است تجهیزات را از طرف اشخاص ثالث متصل نکنند.

اعضا نباید بدون اجازه کتبی قبلی دارنده اختصاص داده شده از فضای آدرس مسیرهایی غیر از مسیر خود را تبلیغ کنند.

اعضا نباید تبلیغ بعدی را به غیر از مورد بعدی خود انجام دهند.

اعضا باید بر روی همه رابط های متصل به پارچه سوئیچ NIXA Proxy ARP تغییر مسیر ICMP ، CDP ، IRDP ، پخش مستقیم ، IEEE802 Spanning Tree هرگونه پخش پروتکل مسیریابی داخلی و هر نوع پخش لایه MAC غیر از ARP یا ARP معکوس را غیرفعال کنند.

اعضا باید در تمام رابط های متصل به پارچه سوئیچ NIXA هرگونه سنجش خودکار دوبلکس سرعت یا پارامتر لینک دیگر را غیرفعال کنند.

اعضا باید بر روی تمام رابط های متصل به NIXA ماسک نت را تنظیم کنند تا شامل کل شبکه همسان NIXA باشد.

اعضا باید به طور واضح بر روی کلیه تجهیزات ساکن در مرکز NIXA حاوی اطلاعات مالکیت و تماس باشند.

اعضا نباید به طور معمول از پارچه سوئیچ NIXA برای حمل و نقل بین روترهای خود استفاده کنند.


پایداری

به منظور پرداختن به موضوع پایداری در طولانی مدت NIXA حداقل مبلغی را برای ISP های همتا برای پوشش هزینه های مکرر NIXA تعیین می کند.

 
نظارت

NIXA با ابزارها و تجهیزات مورد نیاز موجود برای تهیه آمار معمول از عملکرد EP که در وب سایت NIXA در دسترس خواهد بود کنترل خواهد شد.

 

جزئیات Exchange Point
 

تبادل نقطه

نقطه تبادل اینترنت ملی افغانستان (NIXA)

محل

کابل افغانستان

سایت اینترنتی

نوع اتصال

رابط های فیزیکی پشتیبانی می شود

مدیریت

انجمن ISP افغانستان / ناظران دولت

مراحل بعدی

در زیر برخی از فعالیت های ایجاد NIXA آورده شده است:

• ملاقات با ISP های محلی

• تهیه تجهیزات مورد نیاز برای مرکز اصلی IX (پروژه ICT به پایان رسید)

• ارائه آموزش های اولیه برای مدیریت IX و ISP های همتا (PCH آماده)

• بحث در مورد مسئله پایداری IXP با ذینفعان